Z novim letom stopi v veljavo novi Zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno, ki za opravljanje osebnega dopolnilnega dela uvaja sistem vrednotnic.
Za osebno dopolnilno delo se šteje, kadar posameznik sam opravlja dela kot so npr. občasna pomoč v gospodinjstvu, pomoč pri čiščenju stanovanj, občasna pomoč pri kmetijskih delih, varstvo otrok in pomoč starejšim ter invalidom, občasne inštrukcije, prevajanje in lektoriranje, nabiranje in prodaja gozdnih sadežev ter zelišč…
Posameznik, ki želi opravljati osebno dopolnilno delo, se mora pred pričetkom dela priglasiti na AJPES, kar lahko opravi osebno na upravni enoti ali preko spletnega portala AJPES.
Pogoj za legalno opravljanje osebnega dopolnilnega dela je vnaprej pridobljena vrednotnica, ki jo bo od 1. januarja 2015 dalje mogoče kupiti na upravni enoti. Glede na vrsto dela je določeno ali mora vrednotnico pridobiti delodajalec/naročnik ali izvajalec dela (seznam pod točko A in B na tej povezavi).
Vrednotnica velja za koledarski mesec. Če npr. posameznik večkrat na mesec čisti pri istem naročniku, mora naročnik zanj kupiti le eno vrednotnico. Če posameznik v enem mesecu čisti pri različnih naročnikih, mora vsak naročnik zanj kupiti svojo vrednotnico. Kadar je izvajalec dela sam dolžan kupiti vrednotnico, kupi le eno vrednotnico za koledarski mesec, v katerem opravlja delo.
Vrednotnica je določena v višini 9 EUR. 2 EUR sta namenjena za zdravstveno zavarovanje, 7 EUR pa gre za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, kar po izračunu pomeni, da 1 vrednotnica prinese 1 dan pokojninske dobe. Zakon določa še, da letni zaslužek izvajalca osebnega dopolnilnega dela ne sme biti višji od 5.948,64 EUR, pri čemer v posameznem polletju ne sme presegati 2.974,32 EUR.
Več o osebnem dopolnilnem delu si lahko preberete tukaj.