S 1.1.2013 je pričela veljati strožja zakonodaja glede blagajniškega poslovanja. Vsi poslovni subjekti, ki za izdajanje računov (paragonov) pri poslovanju z gotovino uporabljate programsko opremo bodite pozorni na to, da je izbrani program skladen z zahtevami zaknodaje. Tovrstni programi ne smejo dopuščati brisanja že izstavljenih računov, razen če je v ozadju vidna sled brisanja.
Zakono o spremembah in dopolnitvah o davčnem postopku (ZdavP-2F), ki je bil objavljen v Uradnem listu št. 94/2012 z dne 10.12.2012, zahteva od uporabnika programa, kot tudi od programerske hiše, da se od 1.1.2013 naprej v programih za gotovinsko poslovanje, zagotovi sledljivost podatkov na računih oz. da programi ne omogočajo brisanja, popravljanja in spreminjanja računov, ne da bi bilo to vidno.
V praksi to pomeni, da se morajo v programih za gotovinsko poslovanje beležiti vsa prilagajanja, torej brisanja (vključno z brisanjem postavk na paragonskih blokih), popravljanja in spreminjanja izvornih zapisov oz. dokumentov. Pomeni, da ni pomembno zakaj in za koga ste nameravali popraviti izvorni dokument, dejstvo je, da se vsako prilagajanje beleži in da bo program na zahtevo davkarije nudil izpis z vsemi prilagajanji, ki ste jih opravili v programu.
Pristojni organi tako od vas lahko zahtevajo, da jim izpišete vse popravke v paragonskih blokih, ne glede, ali oni razpolagajo s popravljenim dokumentom ali ne. V tem izpisu pa se bodo videli vsi opravljeni popravki, ne glede, ali ste to popravljali recimo za testne namene ali pa za kaj drugega.
Zagrožene denarne kazni se gibajo od 20 do 250 tisoč evrov za imetnika programa in za programersko hišo. Poleg tega sledi še kazen za odgovorno osebo, ki znaša od 1.500 in 10 tisoč evrov.